Skip to main content

Sai Kung DC Members


Chairman»
Vice Chairman»
Mr. CHOI Ming-hei Mr. CHOI Ming-hei
Elected member
Tsui Lam
Member»
Mr. CHAN Yiu-chor, Andrew Mr. CHAN Yiu-chor, Andrew
Elected member
Fu Nam
Mr. CHEUNG Chin-pang, Edwin Mr. CHEUNG Chin-pang, Edwin
Elected member
Do Shin
Mr. CHEUNG Mei-hung, Chris Mr. CHEUNG Mei-hung, Chris
Elected member
Wan Po South
Ms. FONG Kwok-shan, Christine Ms. FONG Kwok-shan, Christine
Elected member
Wan Po North
Mr. LAU Kai-hong Mr. LAU Kai-hong
Ex officio member
-
Mr. LEE Ka-yui Mr. LEE Ka-yui
Elected member
Sheung Tak
Mr. LEE Yin-ho, Ryan Mr. LEE Yin-ho, Ryan
Elected member
Hang Hau East
Mr. OR Yiu-lam, Ricky Mr. OR Yiu-lam, Ricky
Elected member
Kwong Ming
Ms. WONG Cheuk-nga, Valerie Ms. WONG Cheuk-nga, Valerie
Elected member
Hau Tak
Mr. WONG Shui-sang Mr. WONG Shui-sang
Ex officio member
-
Mr. YU Tsun-ning Mr. YU Tsun-ning
Elected member
Hang Hau West
Ms. CHAN Ka-lam, DebbyMs. CHAN Ka-lam, Debby
Elected member
Sai Kung Islands
(Up to 11 Jul 2021)
Mr. CHAN Wai-litMr. CHAN Wai-lit
Elected member
Choi Kin
(Up to 7 Jul 2021)
Mr. CHENG Chung-manMr. CHENG Chung-man
Elected member
Tak Ming
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. CHEUNG Wai-chiuMr. CHEUNG Wai-chiu
Elected member
King Lam
(Up to 8 Jul 2021)
Mr. CHUN Hoi-shingMr. CHUN Hoi-shing
Elected member
Wai Yan
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. CHUNG Kam-lunMr. CHUNG Kam-lun
Elected member
Yan Ying
(Up to 10 May 2021)
Mr. FAN Gary Kwok-waiMr. FAN Gary Kwok-wai
Elected member
Wan Hang
(Up to 15 Mar 2021)
Mr. FUNG Kwan-onMr. FUNG Kwan-on
Elected member
Po Lam
(Up to 8 Jul 2021)
Mr. HO Stanley Wai-hongMr. HO Stanley Wai-hong
Elected member
Pak Sha Wan
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. LAI Ming-chakMr. LAI Ming-chak
Elected member
Kwan Po
(Up to 30 Apr 2021)
Mr. LAI Wai-tongMr. LAI Wai-tong
Elected member
Hoi Chun
(Up to 11 Jul 2021)
Mr. LAM Siu-chung, FrankieMr. LAM Siu-chung, Frankie
Elected member
Hong King
(Up to 11 Jul 2021)
Ms. LEUNG Hin-yanMs. LEUNG Hin-yan
Elected member
Sai Kung Central
(Up to 9 Jul 2021)
Mr. LEUNG LiMr. LEUNG Li
Elected member
Kin Ming
(Up to 31 May 2021)
Mr. LUI Man-kwongMr. LUI Man-kwong
Elected member
O Tong
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. LUK Ping-choiMr. LUK Ping-choi
Elected member
Fu Kwan
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. TSE Ching-fungMr. TSE Ching-fung
Elected member
Po Yee
(Up to 12 Jul 2021)
Mr. YIP Brandon KennethMr. YIP Brandon Kenneth
Elected member
Wai King
(Up to 10 Jul 2021)

Please click here to view DC members' contact directory.